Сад без забот
пользу принесет

Клематис

[:ua]Клематис - власне «чудо» у Вашому саду![:ru]Клематис – собственное «чудо» в Вашем саду![:]

[:ua]

Клематис - дуже красива садова рослина, що відноситься до родини Лютикових. У природних умовах виростає на всіх материках, практично у всіх країнах (крім Антарктиди). Ви можете зустріти дикі клематиси на березі річки, в лісі, у степу. Садові рослини мають не менш стійкий до змін погодних умов характер (перепадів температури, незначного вітру, вологості) і умов посадки. Клематиси легко переносять невеликі морози, зміну ґрунту. 

У нашій країні клематиси часто називають «Ломиніс», тому що їх корінь володіє різким ні з чим незрівнянним запахом. Однак при посадці запах втрачається і зовсім не відчувається в саду.

[:ru]

Клематис – очень красивое садовое растение, относящееся к семейству лютиковых. В естественных условиях оно произрастает на всех материках, практически во всех странах (кроме Антарктиды). Вы можете встретить дикие клематисы на берегу реки, в лесу, в степи… Садовые растения имеют не менее устойчивый к изменениям погодных условий характер (перепадам температуры, незначительному ветру, влажности) и условиям посадки. Клематисы легко переносят небольшие морозы, смену грунта. 

В нашей стране клематисы часто называют «ломоносами», потому что их корень обладает резким ни с чем не сравнимым запахом. Однако при посадке запах теряется и совсем не ощущается в саду. 

[:]
[:ua]Існує кількасот видів клематисів і близько 2000 їх забарвлень.[:ru]Существует несколько сот видов клематиса и около 2000 его расцветок[:][:ua]Існує кількасот видів клематисів і близько 2000 їх забарвлень.[:ru]Существует несколько сот видов клематиса и около 2000 его расцветок[:]
[:ua]

Налічують понад 300 видів рослин з більш як 2000 кольорами. Є серед них і прості, подібні до дзвіночків, квіти, і махрові благородні бутони. Багато клематисів мають приємний запах, який додає романтичності в тихий літній вечір в альтанці.

[:ru]

Насчитывают более 300 видов растения с более 2000 расцветок. Есть среди них и простые, подобные колокольчикам, цветы, и махровые благородные бутоны. Многие клематисы обладают приятным ароматом, который способен привнести нотку романтики в тихий летний вечер в беседке.

[:]
[:ua]Клематис є різновидом ліан[:ru]Клематис является разновидностью лиан[:][:ua]Клематис є різновидом ліан[:ru]Клематис является разновидностью лиан[:]
[:ua]

Більшість клематисів є різновидом ліан і потребують опори для підйому, наприклад, перголи, стіни або ажурні решітки,елементи будівель. Такими рослинами може бути вдало оформлений сад: арки, накриття, альтанки, живоплоти. Проте на прибудинкових ділянках ці квіти з'явилися порівняно недавно.

[:ru]

Большинство клематисов являются разновидностью лиан и используют опоры для подъема, например, перголы, стены или ажурные решетки и элементы зданий. Такими растениями может быть удачно оформлен сад: арки, навесы, беседки, живые изгороди… Тем не менее, на придомовых участках эти цветы появились сравнительно недавно. 

[:]
[:ua]

Квіти клематису можуть бути одиничними або зібраними в суцвіття різної форми. Найпривабливіше в квітах те, що серцевина квітки, як правило, іншого кольору, ніж самі пелюстки. Це надає квітці цікавий, практично «намальований» вигляд.

 [:ru]

Цветы клематиса могут быть одиночными или собранными в соцветия разной формы. Самое привлекательное в цветах то, что сердцевина цветка, как правило, иного цвета, нежели сами лепестки. Это предает цветку интересный, практически «рисованный» вид.

 [:]
[:ua]Серцевина, як правило, іншого кольору, це робить квітку особливо чарівною[:ru]Серцевина, как правило, другого цвета, что делает цветок особенно прелестным[:][:ua]Серцевина, як правило, іншого кольору, це робить квітку особливо чарівною[:ru]Серцевина, как правило, другого цвета, что делает цветок особенно прелестным[:]
[:ua]Коренева система рослини може бути двох типів - стрижнева або мичкувата. Клематиси, які мають перший тип кореневої системи, краще не пересаджувати. Для них потрібно підібрати місце, в якому вони будуть рости тривалий час. Кущі з мичкуватим кореневищем пересаджують практично в будь-яку пору року.[:ru]Корневая система растения может быть двух типов – стержневая или мочковатая. Клематисы, имеющие стержневую корневую систему, лучше не пересаживать. Для них нужно подобрать место, в котором они будут расти длительное время. Кусты с мочковатым корневищем поддаются пересадке практически в любое время года и отлично переносят ее.[:]

[:ua]Такі різні квітучі клематиси ...[:ru]Такие разные цветущие клематисы…[:]

[:ua]

На відміну від багатьох інших різносортних рослин, клематиси дуже відрізняються між собою. Є такі види, які зовсім не схожі на інші, а їх приналежність до певного виду може визначити тільки селекціонер. Це й не дивно, адже багато сортів були виведені штучно.

Трав'янисті клематиси мають гарні суцвіття, які відмирають до закінчення вегетативного періоду. Вони чудово виглядають на декоративних галявинах біля будинку і поблизу штучних водойм. Напівчагарникові мають здеревілу нижню частину, що зберігається протягом багатьох років, і верхню частину, яка щорічно відмирає. Чагарникові клематиси мають здерев'янілу частину, що зберігає пагони навіть під час зими. 

Період цвітіння у клематисів починається зазвичай у кінці весни або на початку літа і триває до середини осені. Коли рослина відцвітає, на її гілках залишаються декоративне насіння, яке чудово прикрашає кущ до настання холодів.

[:ru]

В отличие от многих иных разносортных растений, клематисы очень различаются между собой. Есть такие экземпляры, которые вовсе не похожи на остальные и их принадлежность к определенному виду может определить только селекционер. Это и не удивительно, ведь многие сорта были выведены искусственно.

Травянистые клематисы имеют красивые соцветия, которые отмирают к окончанию вегетативного процесса. Они отлично смотрятся на декоративных лужайках возле дома и около искусственных водоемов. Полукустарниковые имеют одревесневшую нижнюю часть, сохраняющуюся в течение многих лет и ежегодно отмирающую верхнюю, побеговую часть. Кустарниковые клематисы имеют одревесневшую часть, сохраняющую побеги даже во время зимы. 

Период цветения у клематисов начинается, как правило, в конце весны или в начале лета и продолжается до середины осени. Когда растение отцветает, на его ветках остаются декоративные семена, которые отлично украшают куст до наступления холодов.

[:]
[:ua]Квіти клематису багаторазово змінюються за час цвітіння: одна квітка живе в середньому від одного до двох тижнів, перш ніж опасти.[:ru]Цветы клематиса многократно сменяются за время цветения: один цветок живет в среднем от одной до двух недель, прежде чем опасть[:]
[:ua]Незважаючи на невибагливість клематису, потрібно все ж дотримуватися певних правил його висадження для найбільш активного цвітіння і росту. Відмінно підійдуть місця уздовж стін і парканів. Відстань від опори має становити 20 - 50 сантиметрів. Клематис повинен бути так розташований, щоб з даху будинку під час дощу вода не лилася прямо на пагони. Це може пошкодити рослині. Клематиси люблять світло і навіть прямі промені сонця їм не страшні.[:ru]Несмотря на неприхотливость клематиса, следует все же придерживаться определенных правил его посадки для наиболее активного цветения и роста. Отлично подойдут места вдоль стен и заборов. Расстояние от опоры должно составлять 20 – 50 сантиметров. Главное, чтобы клематис был расположен так, чтобы с крыши дома во время дождя вода не лилась прямой струей на побеги. Это может повредить растение. В остальном же – клематисы любят свет, и, даже, прямые лучи солнца им не страшны[:]
[:ua]Клематис чудово декорує фасад будинку, піднімаючись по стінах і ґратах[:ru]Клематис отлично декорирует фасад дома, взбираясь по стенам и решеткам[:][:ua]Клематис чудово декорує фасад будинку, піднімаючись по стінах і ґратах[:ru]Клематис отлично декорирует фасад дома, взбираясь по стенам и решеткам[:]
[:ua]

Пізньої осені, як і багато інших чагарників, клематис обрізають і залишають зимувати під відкритим небом, іноді лише прикривають кореневу систему на випадок сильних морозів. Навесні ж потрібно не забути зняти захисну плівку, адже це може призвести до «запарювання» кореневища.

Існує єдина класифікація рослини, що дозволяє вибрати потрібний варіант. Виділяють такі групи: ломиноса Жакмана (синьо-фіолетово-пурпурні відтінки кольорів 3-4 метрової ліани), Вітіцелла (чагарникова ліана близько 3,5 метрів у висоту з квітами рожево-червоних тонів), Ланугіноза (ліана розміром до 2,5 метрів з білими, рожевими або блакитними квітами), Патенс (довга до 3,5 метрів ліана з квітами фіолетових насичених відтінків), Флорида (пагони довжиною до 3 метрів з переважно світлим забарвленням квітів), Інтегріфологія (слабо чіпляються або не чіпляються ліани висотою до 1, 5-2,5 метрів, різноманітного забарвлення).

Є ще і дрібноквіткові клематиси (пекучий, гірський, східний та ін.) З невеликими одиничними або зібраними в суцвіття бутонами. Вони найбільш стійкі до холодів і найменш вибагливі.[:ru]

Поздней осенью, как и многие другие кустарники, клематис обрезают и оставляют зимовать под открытым небом, иногда лишь прикрывая корневую систему на случай сильных морозов. Весной же следует не забыть снять защиту, поскольку это может привести к «запариванию» корневища.

Существует единая классификация растения, позволяющая выбрать подходящий вариант. Выделяют следующие группы: ломоноса Жакмана (сине-фиолетово-пурпурные оттенки цветов при 3-4 метровой лиане), Витицелла (кустарниковая лиана около 3,5 метров в высоту с цветами розово-красных тонов), Ланугиноза (лианы размером до 2,5 метров с белыми, розовыми или голубыми цветами), Патенс (длинная до 3,5 метров лиана с цветами фиолетовых насыщенных оттенков), Флорида (побеги длиной до 3 метров с преимущественно светлым окрасом цветов), Интегрифология (слабо цепляющиеся или не цепляющиеся лианы высотой до 1,5-2,5 метров, самой различной окраски).

Есть еще и мелкоцветковые клематисы (жгучий, горный, восточный и пр.) с небольшими одиночными или собранными в соцветие бутонами. Они наиболее устойчивы к холодам и наименее прихотливы[:]