Айва

Айва - корисний старожил у Вашому саду!

Айва … Плоди цього дерева користуються незмінною популярністю серед садівників. Історія цієї південної культури налічує не одну тисячу років. Її знали і древні греки, і стародавні римляни. Зараз айву культивують у багатьох країнах світу, серед яких Швеція, Норвегія, Росія. 

Айву прийнято вважати надійною рослиною. І цінується вона не тільки через свої ароматні і смачні плоди. У садівництві цю культуру часто використовують як підщепу для грушевих дерев, яка підтримує їхній ріст. Крім того, айва має гарний декоративний зовнішній вигляд практично в будь-яку пору року, а тому є незмінною прикрасою Вашого саду. Навесні дерево всипане красивими великими рожево-червоними або біло-рожевими квітами, влітку і восени з’являються золоті плоди чудернацької форми, а взимку – просто милують око вигинисті форми гілок.

Айва цвітеАйва цвіте

Айва плодова: переваги вирощування

Айвові дерева відносяться до скороплідних, у цьому вони значно випереджають груші та яблуні. Плодоносити дерево починає вже на 3-4 рік. Вирощування культури не викликає ніяких проблем. Адже вона не вибаглива до зони посадки, не боїться морозів.

Урожайність айви вражаєУрожайність айви вражає

Квіткові бруньки у рослини утворюються абсолютно не так, як у інших зерняткових. Наприклад, на яблунях і грушах квіткові бруньки традиційно формуються в сезон перед цвітінням. А ось в айви квітки утворюються в поточному році. Як тільки пагони досягають близько 5 см в довжину, на їх кінчиках з’являються квітки. На той час небезпека приморозків мине. Тому, не зважаючи ні на що, айва плодоносить щороку.

Урожайність дерева висока – з одного стовбура можна збирати до 100 кілограмів плодів.

Період дозрівання в айви припадає на вересень-жовтень. Є більш ранні і пізні сорти. Навіть якщо плоди на деревах будуть протистояти невеликим приморозкам, це ніяк не вплине на врожай.

Плодоносні айвові дерева довговічні і живуть в середньому від 50 до 70 років. А період плодоношення становить 30-50 років.

Айва добре переносить будь-які, навіть найскладніші, умови. Але, якщо вони кращі – то вищою буде врожайність дерева, а смакові якості плодів - ще кращими

Дерево буде чудово рости при багатьох несприятливих умовах, воно добре переживе і посуху, і сильний мороз. Але не варто забувати, що це південна плодова рослина, яка любить світло і тягнеться до нього. Якщо для посадки вибрати тінисту ділянку – айва не зів’яне і не зіпсується, але це вливає на її врожайність. Плоди будуть з’являтися тільки з того боку рослини, яка знаходиться ближче до сонця. Крім того, у плодах, вирощених в тіні, буде більше терпкості і жорсткості.

Айва невибаглива до зони посадки - може рости і на рівній місцевості і на схиліАйва невибаглива до зони посадки - може рости і на рівній місцевості і на схилі

Важливо вчасно і правильно обрізати дерево – до 5 років ця процедура повинна проводитися регулярно, потім – лише в якості проріджування. У перші роки життя стовбуру також потрібно міцна опора, оскільки росте дерево нерівно. Поливати айву потрібно нечасто, але густо. Коріння дерева (горизонтальні і вертикальні) знаходяться не глибше одного метра від поверхні. Мілкі часті поливи не принесуть їм користі.

Можливе садіння дерева живцями, насінням, щепленням і кореневим паростком, однак найбільш поширена посадка живцями.

Мабуть, єдиним недоліком плодового дерева є його схильність до зараження хворобами і шкідниками. Але завдяки сучасним технологіям обробки садових культур, ця проблема швидко вирішується.

Така смачна і така різна айва

У світі налічують понад 400 сортових різновидів айви. Вони відрізняються формою плодів та особливостями дерева (будовою квіток, листя). Особливого поширення набули такі сорти:

  • Анжерська. Це французький сортовий різновид середньорослих швидкоплідних дерев. Плоди за формою схожі до яблук, мають жовте забарвлення з лимонним відтінком. М'якоть щільна, використовується для вживання в свіжому вигляді, а також для приготування варення, джемів, пастил та ін.
  • Маслянка пізня. Зимостійкий сорт, який відрізняється високою врожайністю. Плоди яблукоподібної форми, жовто-салатового кольору з вкрапленнями. Смак плодів терпкий, кислуватий, використовуються вони тільки для переробки (варення, джеми і т.п.).
  • Мускатна. Сухостійкий і зимостійкий сорт, майже не схильний до хвороб, дуже урожайний. З одного 15-20 річного дерева можна зібрати близько 80-90 кілограмів фруктів. Плоди жовтого кольору, покриті «пушком». Таку айву можна їсти в сирому або обробленому вигляді.
  • Скороспілка. Дуже врожайний сорт. Назва говорить сама за себе. Плоди світло-жовтого кольору, трохи терпкі на смак.
  • Червонослободська. Дерева середньої зимостійкості, низькорослі, з хорошим урожаєм. Плоди на них великі, ребристі, яскраво-жовтого кольору. М'якоть усередині середньо-щільна, соковита.
Плоди різних сортів відрізняються не тільки за зовнішнім виглядом, але і за смаковими якостями.Плоди різних сортів відрізняються не тільки за зовнішнім виглядом, але і за смаковими якостями.