Жимолость

Жимолость (лат. Lonícera) — це листяний або виткий чагарник родини Жимолосні. Сьогодні налічується більше 200 видів цієї рослини. Деякі з них використовують для декорування (ландшафтного дизайну) та оздоблення дворів садівників. Їстівні сорти прославилися раннім дозріванням (це перша весняна ягода) і багатим комплексом вітамінів і мінералів, які так необхідні після довгої зими в період вітамінного голодування.

Жимолость в озелененні та ландшафтному дизайні

Жимолость Брауна (Lonicera Brownii)Жимолость Брауна (Lonicera Brownii)

Багато видів жимолості широко використовуються в декоруванні.
Серед них трапляються як виткі сорти, так і чагарники різних розмірів. Висота деяких сортів козолисту може сягати 4 метрів.
У ландшафтному дизайні і при декоруванні територій найбільш популярні ліани: Капріфоль, Серотин, Тельмана, Брауна та інші. Флористи люблять ці рослини через їх густе і дуже красиве листя, а також тривалий період цвітіння і неопадання ягід. Жимолость може бути чудовою прикрасою будь-якого двору.

Жива огорожа з жимолостіЖива огорожа з жимолості

Флористи і садівники використовують для зелених насаджень та огорож також кущі. Серед них виділяють жимолость звичайну, або народна назва Вовча ягода, Блискучу, Рупрехту, Фердинанду, Маакку і багато інших. Такі кущі можна підстригати, вирізати з крони різні фігурки.

Це абсолютно безпечно, не шкодить рослинам, адже вже на початку літа жимолость переходить у стан спокою, вегетація і ріст припиняються, а тому такі дії не завдадуть шкоди. Варто зрозуміти, що дуже молоду рослину не варто підрізати. Краще почекати перші 7-8 років після садіння, за цей час жимолость зміцніє і досягне розмірів звичайної дорослої рослини.

Жимолость - унікальні плоди

Жимолость їстівна (Lonicera Edulis)Жимолость їстівна (Lonicera Edulis)

Види жимолості, які придатні для споживання, виведені на основі двох сортів: Камчатської і Їстівної. Найбільш вживані: Морена, Німфа, Фіалка, Синьоока, Синій птах та ін. Серед них є ранні і більш пізні.

Плоди жимолості популярні не тільки тому, що це перша ягода після довгого зимового вітамінного голодування. За хімічним складом це унікальний плід. Він дуже багатий на вітаміни. Зокрема, вітаміну С в ньому міститься стільки, скільки в найбільш насичених плодах чорної смородини. Крім цього, каротин, вітаміни групи В і Р. Також в жимолості є велика кількість фруктози, глюкози, сахарози. А серед мікроелементів – йод, кремній, фосфор, магній, залізо та інші.
Плоди придатні для їжі, а в народній медицині використовують ще й квітки і листя. Вони корисні для серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, печінки і нирок.

Жимолость - це плід «життя і молодості». Її назва складається з двох слів «життя» і «молодість», а в плодах міститься селен, який і вважають «еліксиром молодості».

Перші плоди можна отримати досить рано. Але для того, щоб рослина плодоносила, у саду потрібно мати по кілька різних сортів або видів, бо вона належить до самобезплідних.
Вже на другий рік можна буде зібрати невеликий , якщо розсаджували рослину живцями. Перші роки врожайність буде невеликою. Але згодом збільшуватиметься і може досягати 3 і більше кілограмів з одного куща.

Особливості агротехніки

Розмножуються виткі сорти просто. Для цього можна використовувати відводки, живці та навіть насіння. Для посадки краще підібрати місце з хорошим освітленням, рівнину або ж злегка під гору. Щодо ґрунту – то тут не підійде болотиста місцевість або піски. Також бажано, щоб не було ґрунтових вод близько до місць висадження.
Перші роки жимолость росте досить повільно. Легко переносить пересадку в будь-якому віці, але навіть без пересадки, на одному місці може рости близько 3-х десятиліть. Загальний термін життя може досягати століття.
Доросла рослина, в залежності від виду, може рости від 1 до 3 метрів у висоту. Має досить розвинену кореневу систему.

Жимолость блискуча (Lonicera Nitida)Жимолость блискуча (Lonicera Nitida)

Період цвітіння припадає на ранню весну. Квітки в жимолості досить великі і дуже різні за кольором. Є сорти, які мають біле, рожеве, забарвлення цвіту, а є блакитні або жовті. Квітки, зазвичай, розміщуються на стеблі парами. І вже в травні дозрівають плоди (на стеблі вони теж розміщуються попарно, а іноді навіть зростаються через близьке розташування). Плоди невеликі. Середня вага однієї ягоди – 1-2 грами.
Жимолость дуже невибаглива в догляді, стійка до хвороб, шкідників.
Під час посухи її рекомендовано поливати. А ось під час морозів вкривати не потрібно.

Плоди і зав'язь жимолості дуже морозостійкі, вони можуть витримувати заморозки до 8 градусів.

Незважаючи на те, що рослина стійка до багатьох хвороб і шкідників, її можуть уражати жимолосний кліщ, пальцекрилка, листовійка. Для боротьби з ними використовуються спеціальні засоби системної дії від шкідників.